موسسه اعزام علمی ایرانیان دارای مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
whats insta

آزمون آیلتس


آیلتس چیست؟

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) برای کمک به شما برای کار، تحصیل یا مهاجرت به کشوری که زبان اصلی آن انگلیسی است، طراحی شده است.  این شامل کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند، بریتانیا و ایالات متحده می شود. توانایی شما در گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی در طول آزمون ارزیابی خواهد شد. آیلتس در مقیاس 1-9 درجه بندی می شود. آیلتس به طور مشترک متعلق به IDP IELTS و انتشارات و ارزیابی دانشگاه کمبریج میباشد. سوالات آزمون توسط متخصصان زبان از استرالیا، کانادا، نیوزلند، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا تهیه میشود.

چرا آیلتس بگیریم؟

اگر به دنبال کار، زندگی یا تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان هستید و یا به دنبال تحصیل در مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی در یک کشور غیر انگلیسی زبان هستید، باید بتوانید سطح بالایی از توانایی زبان انگلیسی را نشان دهید. انگلیسی سومین زبان پرگویش در جهان است. توانایی برقراری ارتباط به زبان مادری کشوری که می خواهید در آن کار یا تحصیل کنید، دارای طیف گسترده ای از مزایا میباشد. آیلتس محبوب ترین آزمون برای کسانی است که به دنبال مهاجرت و یا تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی هستند در حال حاضر، هزاران دانشگاه و کالج معتبر در سراسر دنیا، سوالات آزمون آیلتس و مدرک آیلتس را شایسته اعتبار می دانند.

داشتن مدرک آیلتس با نمره بالا به متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در اکثر قریب به اتفاق دانشگاههای خارج از کشور کمک شایانی در اخذ پذیرش با کمک هزینه تحصیلی یا فاند خواهد کرد. چراکه تحصیل با فاند معمولا بایستی منجر به استخراج مقاله ISI شود که سطح بالای انگلیسی محقق را طلب میکند. لذا اساتید تمایل بیشتر برای ارائه فاند برای افراد دارای مدرک ربان بین المللی را دارند.

اطلاع رسانی و ثبت نام آزمون آیلتس در ایران از طریق وبسایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت میگیرد.


سوالات آزمون آیلتس

دو نوع مدرک آیلتس وجود دارد: مدرک آیلتس آکادمیک و جنرال. آزمون آیلتس به طور کلی به چهار بخش تقسیم می شود:

خواندن (Reading)      شنیدن (Listening)           نوشتن (Writing)           صحبت کردن (Speaking)

سوالات آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال در بخش های گوش دادن و صحبت کردن با یکدیگر تفاوتی ندارند. اما مطالب بخش خواندن و نوشتن با یکدیگر متفاوت خواهند بود. شما باید با توجه به اهداف خود یکی از این دو شکل آزمون آیلتس را انتخاب کنید.

بخش های شنیدن، خواندن و نوشتن آزمون آیلتس در یک روز برگزار می شوند و هیچ وقفه ای میان آنها وجود ندارد. اما امکان گذراندن سوالات مربوط به مهارت صحبت کردن حداکثر یک هفته قبل یا بعد از آزمون آیلتس نیز وجود دارد. تاریخ دقیق این بخش از آزمون با توافق داوطلب و مرکز آزمون تعیین می شود. بنابراین، برای تعیین تاریخ دقیق این بخش از آزمون باید با سنتر انتخابی خود مشورت کنید. مدت زمان کل آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است.

سوالات Listening آیلتس

سوالات آزمون آیلتس این بخش همانطور که از نامشان پیداست با هدف ارزیابی مهارت شنیداری شما طراحی شده اند. شما به چهار صدای ضبط شده از انگلیسی زبانان بومی گوش خواهید داد. سپس، جواب های خود را در پاسخنامه وارد خواهید کرد. مدت زمان این بخش از آزمون 30 دقیقه است. محتوای این فایل های صوتی شامل مکالمه میان دو فرد در یک موقعیت اجتماعی روزمره، یک مونولوگ با محتوای اجتماعی مانند یک سخنرانی در مورد مکانات محلی، یک مکالمه میان حداکثر چهار نفر در مورد یک مبحث آموزشی. به طور مثال مکالمه میان یک استاد دانشگاه و دانشجو که در مورد یک تکلیف یا پروژه صحبت می کنند  و یک مونولوگ با محتوای دانشگاهی (به طور مثال یک سخنرانی در دانشگاه).

سوالات reading آیلتس اکادمیک

40 سوال آزمون آیلتس آکادمیک در بخش خواندن با هدف آزمایش طیف گسترده ای از مهارت های خواندن، طراحی شده اند. مدت زمان این بخش از آزمون 60 دقیقه است. مهارت هایی که در این بخش ارزیابی می شوند عبارتند از درک اصل مطلب، درک ایده های اصلی، فهم جزئیات متن، خلاصه کردن، درک منطقی استدلال ها، تشخیص نظریات و نگرش ها، درک هدف نویسندگان

سوالات بخش Reading آزمون آیلتس اکادمیک

سوالات بخش Reading آزمون آیلتس آکادمیک از سه متن طولانی طرح می شوند. این متون، شامل مطالبی با محتوای توصیفی و تحصیلی هستند که از کتاب ها، مجلات و روزنامه ها برداشته شده اند. این متون برای مخاطبان غیر متخصص نیز قابل فهم هستند. با این حال، معیار خوبی برای سنجش افرادی هستند که قصد ورود به دوره های دانشگاهی (یا استخدام یا مشاغل تخصصی) را دارند.

سوالات بخشreading  آیلتس جنرال

این بخش از سوالات آزمون آیلتس جنرال، درست مانند آزمون آکادمیک، 60 دقیقه طول می کشد. بخش خواندن آزمون آیلتس جنرال شامل 40 سوال است که با هدف ارزیابی طیف گسترده ای از مهارت های خواندن طراحی شده اند. مهارت هایی که در این بخش ارزیابی می شوند عبارتند از درک اصل مطلب، درک ایده های اصلی، فهم جزئیات متن، خلاصه کردن، درک منطقی استدلال ها، تشخیص نظریات و نگرش ها و درک هدف نویسندگان

سوالات writing آیلتس اکادمیک

داوطلبان به طور کلی 60 دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات آزمون آیلتس در این بخش، در اختیار خواهند داشت. همانطور که از نامش پیداست، قالب این بخش به شکل نوشتن است. مباحثی که در این بخش پرسیده می شود برای دانشجویانی طراحی شده اند که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (یا فعالیت های حرفه ای) را دارد. در این بخش از آزمون، دوTask  از داوطلبان پرسیده می شود:

سوالات آزمون General writing آیلتس

مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون آیلتس جنرال در این بخش، 60 دقیقه است. در این قسمت در آزمون، دو Task  وجود دارد:

Task 1 در این بخش یک موقعیت برای شما شرح داده می شود. سپس، از شما خواسته می شود نامه ای بنویسید و مواردی مانند درخواست اطلاعات یا توضیح وضعیت را در آن مطرح کنید. این نامه ممکن است به سبک دوستانه، رسمی یا نیمه رسمی باشد.

Task 2 در این بخش از شما درخواست می شود در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مسئله، یک مقاله بنویسید. مقاله شما می توانید به سبک غیر رسمی نیز نوشته شود.

سوالات بخش Speaking آزمون آیلتس

شما 11 الی 14 دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات Speaking آزمون آیلتس فرصت خواهید داشت. سوالات آزمون آیلتس در بخش صحبت کردن، نحوه استفاده شما از زبان انگلیسی را در یک مکالمه ارزیابی می کنند. لازم به ذکر است که این بخش از آزمون همواره ثبت و ضبط می شود. سوالات آزمون آیلتس در بخش Speaking به سه بخش تقسیم شده اند و شامل موارد زیر می شوند:

قسمت اول: این بخش همان معرفی اولیه است. در این قسمت ممکن است طیف وسیعی از سوالات کلی در مورد شما (مانند محل زندگی، خانواده، محل کار، تحصیل و علایق) پرسیده شود. مدت زمانی که این  قسمت به طول می انجامد 4 الی 5 دقیقه است.

قسمت دوم: در این بخش به شما یک کارت داده می شود و از شما خواسته می شود در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید. شما یک دقیقه برای آماده کردن یک ایده کلی از پاسخ خود فرصت خواهید داشت. لازم به ذکر است که شما باید حداقل 2 دقیقه را صرف پاسخ به این سوال کنید. در نهایت، آزمون گیرنده یک یا دو سوال در مورد همان موضوع از شما خواهد پرسید.

قسمت سوم: در بخش سوم آزمون سوالات بیشتری در مورد موضوع مورد بحث از شما پرسیده خواهد شد. این سوالات به شما فرصت می دهند ایده ها و موضوعات بیشتری را مطرح کنید. این بخش از آزمون 4 الی 5 دقیقه طول می کشد.


درجه بندی نمره آیلتس