موسسه اعزام علمی ایرانیان دارای مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
whats insta

آزمون GRE


آزمون  GRE چیست؟

جی آر ای GRE را می توان یک نوع آزمون در سطح بین المللی دانست که نام آن بر گرفته شده از کلمات Graduate Records Examination آزمون جی آر ای GRE یک آزمون ورودی برای سنجش مهارت ها و تخصص دانشجویان متقاضی ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های سراسر دنیا به خصوص در رشته های مختلف مهندسی است. این آزمون تا 5 سال دارای اعتبار است. بسیاری از دانشجویان مخصوصا دانشجویان کشور آمریکا و کانادا نمره اکتسابی خود را از این آزمون یک نوع مدرک به جهت پذیرفته شدن در این دانشگاه ها می دانند. اشخاصی که در رشته های حقوق و پزشکی قصد ادامه تحصیل  دارند از انجام این آزمون معاف هستند و باید آزمون های دیگری را بگذرانند.

به طور کلی آزمون GRE در دو نوع سابجکت و جنرال  برگزار می شود

آزمون GRE  سابجکت:

آزمون GRE  سابجکت بیشتر میزان دانش و مهارت متقاضیان را در زمینه مفاهیم آکادمیک مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. در حقیقت دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های خاصی را دارند باید علاوه بر آزمون جی آر ای جنرال در آزمون حی آر ای سابجکت نیز شرکت کنند.

رنج نمره در آزمون GRE  سابجکت  بین 200 تا 990 است و عمده ترین تفاوت آن با آزمون نوع جنرال، تفاوت در نحوه برگزاری آن است.

آزمون GRE  سابجکت  تنها به صورت کاغذی و در سه مرحله برگزار می شود و دارای نمره منفی نمی باشد.

بخش سابجکت از آزمون GRE  شامل موارد و موضوعات زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی است:

در مورد موارد درج شده در بالا باید بگوییم که موضوع زیست شناسی دانش دانشجو را در زمینه زیست محیطی و مراحل تکمیل آن، زیست سلولی ملکولی و همچنین زیست پزشکی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.  در مورد موضوع شیمی این آزمون دانشجو را در زمینه مهارت در زمینه شیمی آلی، فیزیکی و همچنین معدنی مورد ارزیابی قرار می دهد.  در مورد موضوع ادبیات انگلیسی متقاضی بایستی درک ادبی نسبت به ادبیات کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا داشته باشد. در زمینه های دیگر یعنی ریاضیات، فیزیک و روانشناسی نیز دانشجو باید به ترتیب دارای مهارت های محاسباتی، آماری، فیزیک آزمایشگاه و اتمی، جامعه شناسی و غیره باشد.

چه کسانی در آزمون GRE سابجکت شرکت می کنند؟

–   داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های خاصی را دارند که برای ورود به دانشگاه ملزم به گذراندن این آزمون علاوه بر آزمون GRE جنرال هستند.

– داوطلبانی که قصد پذیرش در دانشگاه های سطح بالا را دارند.

– دانشجویانی که در برخی از دروس اختصاصی خود نمرات پایینی گرفته اند.

آزمون GRE  جنرال:

اما منظور از آزمون جنرال متداول ترین نوع از آزمون GRE می باشد که اکثر دانشگاه های جهان از جمله آمریکا و کانادا نمره کسب شده در آن را معیاری برای پذیرش دانشجویان قرار داده است. دانشجویان در مقاطع کارشناسی و دکترا می توانند در این آزمون شرکت کرده و پذیرفته شوند.

آزمون GRE  جنرال به صورت هفتگی در موسسات معتبر ایرانی برگزار می شود و این که بر خلاف آزمون سابجکت، دارای نمره منفی است.

آزمون جی آر ای GRE جنرال شامل سه بخش لغات، ریاضیات وتحلیل میباشد.

بخش لغات این توانایی را از شما می طلبد که بتوانید معنی تمامی واژه و جمله های موجود را به درستی درک کنید و ارتباط بین را آن ها متوجه شوید و این که ممکن است بخش از یک متن را حذف کنند و شما بایستی آن متن را کامل کنید.  بخش دیگر از آزمون جی آر ای GRE جنرال مربوط می شود به ریاضیات که برای انجام آن دانشجو بایستی  با کمک جبر و هندسه و … به حل مسائل ریاضی بپردازد. بخش آخر از این آزمون همان بخش تحلیلی است و دانشجو باید توانایی قدرت درک و حل مسئله داشته باشد و به آن پاسخ دهد.

نحوه ثبت نام در آزمون GRE

برای ثبت نام در آزمون GRE باید به وب سایت رسمی ETS مراجعه کرده و پس از ورود به بخش آزمون GRE، در آنجا یک حساب کاربری بسازید. پس از وارد کردن اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و شماره تماس، حساب کاربری شما با یک نام کاربری و پسورد ایجاد می شود.

پس از اینکه با این نام کاربری وارد سایت شوید می توانید مراحل ثبت نام در آزمون و پرداخت هزینه را طی کنید و با استفاده از ووچرهایی که از سایت های معتبری مانند سازمان سنجش خریداری کردید، پرداخت را انجام داده و زمان و مکان برگزاری آزمون را نیز تعیین کنید.