موسسه اعزام علمی ایرانیان دارای مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
whats insta

آزمون تافل


منظور از تافل TOEFL چیست؟

تافل مخفف Test of English as a Foreign Language است و به عنوان آزمون بین المللی سنجش مهارت زبان انگلیسی شناخته می شود. در این آزمون، چهار مهارت اصلی زیر با سوالات استانداردی ارزیابی شده و نتیجه آن به صورت نمره ای از 0 تا 120 (نمره هر مهارت از 0 تا 30 کسب می شود.) به هر شرکت کننده داده می شود که دو سال هم اعتبار دارد.

مهارت خواندن  (Reading Comprehension)

مهارت شنیداری  (Listening Comprehension)

مهارت گفتاری  (Speaking Comprehension)

مهارت نوشتاری  (Writing Comprehension)


منظور از تافل TOEFL ، آزمون زبان انگلیسی برای سنجش مهارت های زبان انگلیسی است که بیش از ۶۰ سال از برگزاری آن توسط سازمان ETS  میگذرد.

هدف از برگزاری این آزمون، ارزیابی دانشجویان یا کارمندانی است که قصد ادامه تحصیل یا ادامه کار در خارج از کشورخود را دارند. آنها با گرفتن نمره حد نصاب در این آزمون می توانند پذیرش دانشگاه یا شرکت های خارجی را برای ادامه تحصیل یا کار دریافت کنند.

فرمت جدید و قدیم تافل TOEFL

فرمت جدید آزمون تافل TOEFL که به آن تافل اینترنتی (Internet-based test) یا تافل IBT می گویند، از سال ۲۰۰۵ برگزار می شود. این فرمت جدید آزمون تافل جایگزین فرمت قدیم آزمون تافل کامپیوتری (CBT) یا آزمون‌ تافل کاغذی (PBT) یعنی (Paper-based test) شده است.

هرچند آزمون تافل PBT همچنان برگزار می شود اما با توجه به اینکه استفاده از اینترنت بسیار فراگیر شده و علاوه بر این، برگزاری آزمون به صورت اینترنتی موجب صرفه جویی در زمان و هزینه شرکت کنندگان و سازمان برگزار کننده تست تافل می شود، سیاست اصلی ETS منسوخ کردن سایر روش های برگزاری تست تافل است.

فرمت جدید تافل IBT در سال ۲۰۰۵ در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار شد و به علت استقبال گسترده شرکت‌کنندگان از فرمت جدید آزمون تافل،  شرکت در آزمون تافل اینترنتی (IBT) در سال ۲۰۰۶ برای کشورهای سراسر جهان امکان‌پذیر گشت.

فرمت قدیم تافل کامپیوتری CBT از سپتامبر ۲۰۰۶ برگزار نمی شود و نتایج آن نیز دیگر معتبر نیستند.

در فرمت قدیمی برگزاری آزمون تافل TOEFL ، تعداد متقاضیان بسیار بیشتر از صندلی های هر آزمون بود. به همین علت، متقاضیان باید منتظر می ماندند تا بعد از چند ماه نوبت آنها برای تست تافل کاغذی فراهم شود اما در فرمت جدید آزمون تافل، حداکثر طی چهار هفته آزمون برای هر متقاضی به صورت اینترنتی برگزار می‌شود.


ساختار کلی آزمون تافل (TOEFL iBT)

یک بخش ریدینگ ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه که شامل ۳۵ متن می شود و ۱۲ تا ۱۴ سوال مربوط به هر کدام از متن های ریدینگ باید پاسخ داده شود.

یک بخش لیسنینگ بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه که شامل شش تا نه متن می‌شود و 5 تا ۶ سوال مربوط به هر متن باید پاسخ داده شود.

یک بخش اسپیکینگ که ۲۰ دقیقه زمان می‌برد و شامل ۶ بخش شنیداری مختلف است.

بخش رایتینگ که ۵۰ دقیقه زمان دارد و شامل دو سوال است که هر کدام از آنها باید به طور کامل پاسخ داده شود

آیا آزمون تافل در ایران برگزار می شود؟

آزمون تافل TOEFL در طول سال چندین بار برگزار می‌شود و حدود ۴۵۰۰ مرکز در ۶۵ کشور جهان این آزمون را برگزار می کنند. پس به راحتی می توانید نزدیکترین مرکز آزمون تافل به خودتان را پیدا کنید و در زمان مشخص شده در آزمون تافل IBT شرکت کنید.

برای پیدا کردن نزدیکترین مرکز برگزاری آزمون تافل می توانید به وب سایت رسمی تافل مراجعه کنید که آدرس مراکز آزمون در آن مشخص شده است.